четвер, 23 лютого 2017 р.

ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА УРОКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ







ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
 НА УРОКАХ
 ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ























ТЕМА УРОКУ. А. П. Чехов. Оповідання «Людина у футлярі»
Викриття штучності людських почуттів.
Мета: Дати короткі відомості про життя та творчість А. П. Чехова; розвивати навички переказу та аналізу художнього твору з використанням цитат;
Виховувати в учнів негативне ставлення до певних явищ у суспільстві, виховувати щирість у вираженні особистої думки.
Обладнання: портрет А. П. Чехова, виставка різних видань його творів, комп'ютер, підручники, правила роботи в малих групах (для кожної з трьох груп).
Тип уроку:                  
Засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок
ХІД УРОКУ
Клас поділений на групи:
I       - дослідники  "
II     - літературознавці
III    - художники
І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
1. Презентація нового розділу підручника «Література і моральне вдосконалення людини» Слово вчителя:
Життя людини часто порівнюють із шляхом. А на шляху, як відомо, є безліч перехресть. Тож людина, хоче вона того чи ні, весь час опиняється перед необхідністю вибору: куди йти далі? Що може вплинути на її рішення? І що робити, коли обрано неправильний шлях? Надто ж якщо помилка сталася на найголовніших життєвих перехрестях, де довелося обирати між добром і злом, вірністю і зрадою, мужністю і боягузтвом, порядністю і підлістю, чистотою і брудом? І часто в цій ситуації найпершим помічником виявляється художнє слово. Воно може не лише розрадити, а й показати стежку від манівців до широкого шляху.
Це унікальна здатність Слова, тобто художньої літератури, відома з давніх - давен. Кажуть, «Скажи, хто твій друг, і я скажу - хто ти». Цей вислів можна перефразувати: «Скажи, які книжки ти читаєш, і я скажу - яка ти людина». Література прокладає нам шлях до уявної скарбниці одвічних чеснот.
Отже, сьогодні на уроці ми подивимось у дзеркало людських характерів, народжених уявою російського майстра слова - Антона Павловича Чехова. І в цьому нам допоможе і підручник, і комп'ютер.
(презентація слайда №1)




«Література і моральне вдосконалення людини»
Слова А. П. Чехова «Тоді людина стане кращою, коли ви покажете їй, якою вона є насправді» (презентація слайда №2)


Слово вчителя:
Які же вони одвічні чесноти? Ось невеликий словничок. Слова, які наведені тут, вам відомі. Ви вивчали їх на уроці етики. Це «вдосконалення», «мораль», «моральне вдосконалення».
Людина має бути доброю, чесною, порядною. Перші моральні настанови можемо знайти ще у Біблії, зокрема у заповідях Мойсея, у Соломонових заповідях. Одне з них: «Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе».

II. Оголошення теми та мети уроку.
1.      Робота над новою темою (презентація слайда №3).

Слово вчителя:
Російський письменник А. П. Чехов, з творчістю якого ми сьогодні познайомилися, теж: залишив своєрідні заповіді. Одна з них: «Надо быть умственно, чистым нравственно и опрятным физически»
А. П. Чехов, лікар за професією, був автором багатьох чудових творів. Його оповідання, повісті, п'єси користуються популярністю читачів і глядачів у всьому світі.                         

Виступи групи дослідників
Лідер групи: На цей урок наша група дослідників зібрала та систематизувала матеріали, і хочемо всіх присутніх ознайомити з результатами роботи. Ми вивчили життя А. П. Чехова, а також зв'язок письменника з Украною. Не судіть нас надто суворо, адже у групи дослідників сьогодні прем'єра. А на прем'єрі навіть знамениті артисти переживають. У добру путь!'

1. Народився письменник у невеличкому місті Таганрозі на березі Азовського моря. Його батько тримав дрібну крамницю, де Чехову разом із братами доводилось годинами обслуговувати покупців. У той час як однолітки бавились на вулиці, хлопчик відчув себе в'язнем нецікавого дорослого життя. Замість дитячих ігор - нудне спостереження за відвідувачами батькової крамниці. Згадуючи ці роки, він напише: «У дитинстві в мене не було дитинства». Та юнак не втрачав оптимізму. Знаходив час на дотепні витівки, жарти, розиграші.
2.  Із 16 років хлопчик жив один: батько, збанкрутувавши, забрав сім'ю до Москви. Антон залишився, щоб завершити гімназію. На прожиття йому доводилося заробляти самому в основному репетиторством. Але він завжди був веселим, життєлюбним, здатним розсмішити будь - кого. Учитель словесності прозвав його «Антоша Чехонте». Уся місцева інтелігенція залюбки читала фейлетони гімназиста Чехова.
Сім'я бідувала, і юному студенту довелося забезпечувати матір, батька, 4 молодших братів і сестру. Він заробляє на життя літературною діяльністю.
Слово вчителя:
 Так студент - медик стає відомим письменником, а написані ним короткі історії і нині для читачів є своєрідними ліками для душі.
3.  Після закінчення університету Чехов поїхав працювати повітовим лікарем. Робота була тяжкою. Він був готовий у будь - яку хвилину, вдень і вночі, у холод і в спеку, їхати по бездоріжжю в глухе село до хворого бідняка. Як лікар, Антон Павлович отримував незначну платню, але був справжнім рятівником,  єдиною  надією незаможніх селян і міщан.  Як лікар брав активну участь у боротьбі з епідемією холери. Один обслуговував 25 сіл. Спеціалісти стверджують, що саме тоді були закладені основи російської санітарної медицини.


Слово вчителя:
 Чехов відвідав острів Сахалін - жахливий острів, на який відправляли невиправних злочинців та тих, хто виступав проти влади царя. Подорож була небезпечною. Та ніщо не злякало письменника: ні бездоріжжя, ні непередбачува-на поведінка каторжан, ані тяжка хвороба. Він відвідав кожну в'язницю, зайшов до кожного бараку, не минув жодної хати, і зробив повний перепис населення острова. А згодом написав документальний твір 'Острів Сахалін», (презентація слайда №4).
У 19 років майбутній письменник їде у Москву і вступає до Московського університету вивчати медицину.


4.   А. П. Чехов близький українській літературі, народу. Знав і любив наш фольклор, мріяв купити хутір на Полтавщині і оселитися на ньому. Декілька років підряд віч відпочивав у селі Лука, в садибі поміщиків Лінтварьових, на Сумщині. Запросив у цю подорож: своїх друзів. «Мені хочеться, щоб ви відчули, як пахне український сінокіс». Хотів познайомитися з українським народом, його звичаями, побутом. У червні 1888 році письменник вперше відвідав Полтавщину. Побував у Сорочинцах, де народився М. Гоголь, подорожував Миргородщиною. Враження від поїздки передав у листі до друзів: «Що за місця на Полтавщині? Я зачарований. На моє щастя, погода весь час стояла чудова, тепла. Проїхав я 400 верст. Побував у десятки місцях... Все, що бачив і чув - таке нове, хороше і здорове, що всю дорогу мене не залишала чарівна думка - осісти в якому-небудь селі на березі Псла».
5.  У 1897 р. через хворобу Чехов змушений був переїхати до Криму, в Ялту. Там він посадив чудовий сад. Працював над своїми оповіданнями та п'єсами. Зустрічався з артистами МХАТу, які приїздили до Ялти провідати хворого драматурга.
«Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу, музику і чудову пісню. Люблю народ, який дав світові такого титана, як Тарас Шевченко», - так писав Антон Павлович про нашу країну.
Твори письменника з'явилися на сторінках українських видань у II половині X І X ст.
За своє коротке життя встиг він дуже багато: збудував 4 сільські школи, шосейну дорогу та бібліотеку в рідному місті. А також посадив ліс та чудовий сад у Ялті. До бібліотеки він передав понад 2 тисячі томів власних книг. У заповіті написав: «Допомагайте бідним», але найголовніше це кілька десятків томів чудової прози (презентація слайда №5).




Слово вчителя:
Перед вами таємниця особистості письменника. Зверніть увагу на риси характеру Чехова.
Подорожуючи літературними стежками України, ми потрапили в Ялту. Тут знаходяться музей письменника та скульптурна композиція: А. П. Чехова і його героїня - Дама з собачкою.
Письменника називали великим майстром маленьких оповідань. Зверніть увагу на нашу книжкову полицю(презентація слайда №6).

6. Ось виставка його творів. Це книги для дітей і для дорослих. А головні герої - багаті і бідні, школярі і студенти, селяни і міщани, інтелігенти і нахаби, хабарники і чесні люди, закохані та егоїсти.
Антон Чехов створював оповідання легко, невимушено, часто на несподівані теми. І в кожному з них ось уже понад 100 років живе його нестримний сміх (презентація слайда №7).
III. Ілюстрації до творів (презентація слайда №8).




Слово вчителя:
Оповідання -  невеликий за обсягом художній твір.
Виразне читання вчителем оповідання «Людина в футлярі» (підручник «Зарубіжна література» під редакцією Н. Півнюк, ст. 69-72)
IV. Аналіз оповідання «Людина в футлярі».
Слово вчителя:

Герой оповідання намагається підпорядкувати власне життя якійсь дуже вузькій програмі, замкнути його в певний футляр.
Отже, почнемо аналізувати текст і допоможе у цьому група літературознавців.
Виступ групи дослідників:
Лідер групи
- Наша група досконало вивчила та проаналізувала текст. А тепер ми хочемо пересвідчитися, чи зрозуміли його 2 інші групи. Ми готові до співпраці. Будьте уважними, активними і фортуна вам усім посміхнеться.
Увага! Запитання:
·         Від чийого імені ведеться розповідь? (від імені вчителя гімназії Буркіна)
·         Хто такий Бєлікоа? (учитель грецької мови)
·         Чим примітна була його зовнішність? («...завжди, навіть у найкращу погоду, виходив у калошах і з паравсолькою і обов’язково в теплому пальті на ваті...») (художня деталь)
·         Чому Бєліков мав «постійне і непереборне намагання оточити себе оболонкою»? («дійсність дратувала його, лякала, тримала в постійній напрузі»)
·         Чому Бєліков «хвалив минуле і те, чого ніколи не було»? («...можливо для того, щоб виправдати свій страх, свою огиду до сучасного.»)
·         Як Бєліков відгукувався про предмет, що його викладав? Чому? («О, яка звучна, яка прекрасна грецька мова!..; тому що стародавні мови «були для нього, по суті, тими ж калошами і парасолькою, за якими він ховався від справжнього життя».)
·         Який вислів Бєлікова можна вважати гаслом його життя? Чому? («Коли б чого не трапилося»)
Запитання від учителя
-          Який прийом використовує Чехов, описуючи життя і побут Бєлікова? (гротеск, перебільшення;)
-          Як ви розумієте назву оповідання? У чому її символічність? Що на вашу думку, означає «футлярність»?
Виступ групи художників:
Лідер групи:
            Оцініть нашу роботу! Хоч ми не великі художники і роботи учнів групи не виставляють у виствкових залах великих міст, а тільки в кабінетті, та нам здається, що наші роботи сподобаються нашим однокласникам та учням нашого навчального закладу. Ми так старалися!
І V. Підведення підсумків уроку.
У своєму творі А.П. Чехов висміює такі негативні явища як малодушність, чиношанування, підлабузництво, самоприниження. Він засуджує внутрішнє рабство і вчить нас бути щирими у вираженні власної думки.
V.  Оцінка діяльності окремих учнів та мікро груп.
VI. Домашнє завдання.
            Підготувати характеристику образу Бєлікова. Прочитати оповідання «Дама з собачкою».













Немає коментарів:

Дописати коментар